عروس خانم ها از پوست خود مراقبت کنید

نویسنده : ویرایشگر ویرایش کننده
۱۲ مرداد ۹۶

آسیب های ناشی از نور خورشید

کک مک های تیره به دلیل قرار گرفتن بیش از اندازه در برابر نور خورشید به وجود می آید . برای پیش گیری، از کرم های ضدآفتاب بهره گیرید اما قبل از استفاده حتماً مقداری از آن را روی بازوی خود امتحان کنید تا اطمینان حاصل نمایید که به این ماده حساسیت ندارید.

پوست برافروخته

کمپرس با شیر آسان ترین راه برای تسکین برافروختگی یا التهاب پوست است . تنها کافی است یک گاز استریل را کاملاً در شیر بخیسانید و آن را روی ناحیه ی آسیب دیده قرار دهید.

 

پوست

اگزما

در این حالت قسمت هایی از پوست دچار خارش ، قرمزی و چربی بیش از حد می گردد. اگزما را می توان معمولاً در پشت زانوان ، قسمت داخلی مچ ها و آرنج دید. این ناراحتی را با حمام جوشانده ی بلغور ، جو و کرم های حاوی کورتیزون درمان کنید.پوست

 

 

پسوریازیس(داءالصدف)

هنگام ابتلا به این ناراحتی ، بخش هایی از پوست ورم کرده و قرمز می شود و روی تورم پوست ، زخمی فلس مانند و سفید شکل می گیرد . این اختلال را می توان بر روی زانوها ، آرنج ها ، دست ها و جمجمه دید . در این موارد اغلب پماد قطران زغال سنگ تجویز می گردد اما استفاده از روغن های نباتی در درمان این مشکل نیز موثر است.

 

پوست

عرق سوز

مرطوب کننده ها و مواد آرایشی دهانه ی غدد مولد عرق و منافذ پوست را مسدود می سازد بنابراین بهتر است هنگام ورزش این مواد را از روی چهره ی خود پاک کنید . اما اغلب عرق سوز به روی سینه یا پشت به وجود می آید و خود را با قرمزی و سوزش نشان می دهد . می توان ایجاد عرق سوز را با پرهیز از پوشیدن لباس هایی که دارای الیاف مصنوعی هستند ، چون نایلون و لیکرا محدود نمود. بهتر است از لباس های نخی استفاده کنید و بلافاصله پس از پایان کار و بازگشت به منزل با صابون های آنتی باکتریال حمام کنید.

 

پوست

 

درمان عرق سوز

یک قاشق چای خوری بادام آسیاب شده

یک دوم قاشق چای خوری رنده پوست پرتقال

یک دوم قاشق چای خوری شیرخشک

سه قطره گلاب

تمام این مواد را با هم مخلوط کنید تا خمیری دانه دانه بدست آید. این خمیر را به آرامی روی پوست خود بمالید و سپس با آب سرد آبکشی کنید .

 

پوست

مویرگ های شکسته

از ضد آفتاب هایی با SPF بالا استفاده کنید و از مصرف الکل ، مرکبات و غذاهای ادویه دار بپرهیزید. این ناراحتی را با سول های ویتامین A درمان کنید .یکی از این کپسول ها را با سوزن تمیزی سوراخ کنید و محتویات آن را روی پوست بمالید.

پوست

 

 

تعریق بیش از حد

مواد آرایشی و بهداشتی خود را به دقت انتخاب کنید . محصولات حاوی آلومینیوم زیرکنیم معمولاً موثرتر از کلرید آلومینیوم است.

پوست

 

 

گشاد شدن منافذ پوست

اسید هیدروکسی آلفا منافذ پوست را باز کرده و چربی پوست را کنترل می کند . یک قاشق غذاخوری شکر خام را با میزان کافی از آب لیمو مخلوط کنید تا مخلوطی منسجم به دست آید ، آن را روی پوست بینی ، چانه و هر ناحیه ای که منافذ آن گشاد شده است بمالید و سپس با آب گرم آبکشی کنید . شکر خام اسیدگلکوئیت طبیعی است که می تواند سلول های مرده را از سطح پوست پاک کند . نوار چسب های پاک کننده ی منافذ موقتاً منافذ را کوچک تر نشان می دهند اما یک درمان قطعی محسوب نمی گردند.

 

پوست

 

 

واریس

قرن هاست که از هاماملیس برای درمان واریس استفاده می شود . روغن این گیاه را می توانید از عطاری ها تهیه فرمایید و برای درمان مستقیماً بر روی محل مبتلا بمالید . هاماملیس حاوی تانن و منقبض کننده است و با تنگ کردن موقتی رگ های خونی موجب می شود که آنها کمتر به نظر رسند.

پوست

درمان با ویتامین

۱-اکنون ثابت گشته که ویتامین K در درمان رگ های عنکبوتی بسیار موثر است. می توانید از داروهای مکمل خوراکی ویتامین K استفاده کنید و یا کپسول حاوی ژل این ویتامین را تهیه کرده و با بازکردن آن ، محتویاتش را مستقیماً به روی محل بمالید . قرص ویتامین K را در یک چهارم قاشق چای خوری آب جوش حل کنید و محلول بدست آمده را به مرطوب کننده ای که مصرف می کنید بیافزایید. برای افزایش میزان جذب ویتامین ، مرطوب کننده را کاملاً به روی پوست ماساژ دهید.

۲-عصاره ی گیاه دم اسب نیز برای درمان رگ های مبتلا به واریس مناسب است . امروزه شکل دارویی این گیاه را می توان از داروخانه تهیه کرد.

پوست

سوختگی

محل سوختگی را به مدت پانزده دقیقه در شیر قرار دهید . هرچه شیر چرب تر باشد موثرتر خواهد بود. چربی شیر یک آرامش بخش طبیعی روی پوست تشکیل می دهد . استفاده از شیر در درمان سوختگی ، بر آب برتری دارد زیرا آب رطوبت زیادی را بر روی پوست جمع می کند و از این رو درمان سوختگی با آب مستلزم استفاده از نوعی مسکن نیز هست . در مواردی که سوختگی وسیع است می توان مقداری گازاستریل را در شیر خیساند و روی منطقه آسیب دیده قرار داد.

پوست

کک و مک

بهتر است هرچه سریع تر کک و مک های موجود را درمان کنید و از ایجاد کک ومک های بیشتر با استفاده از ضد آفتاب در هر منطقه از پوست که در برابر تابش آفتاب قرار دارد پیشگیری کنید . برای محو کردن کک و مک از مخلوط اسید بوریک (می توانید از داروخانه تهیه فرمایید ) و آب لیمو استفاده کنید . خمیر بدست آمده را به خوبی بر روی پوست ماساژ دهید و سپس آبکشی نمایید . برای پوست های بسیار حساس بهتر است اسید بوریک را با آب مخلوط نمایید.

 

پوست

پوست خسته

گردش نامناسب خون هم موجب می شود احساس خستگی کنید و هم خسته به نظر برسید. تا کنون چند بار شده است که از خواب بیدار شده اید اما چون مواد آرایشی از روی چهره تان پاک ننموده اید احساس آرامش نکرده اید؟ تقویت جریان خون ، چهره ی شما را درخشنده خواهد ساخت ! هنگام مصرف مرطوب کننده با حرکات دورانی و فشاری ملایم با نوک انگشتانتان پوست چهره ی خود را ماساژ دهید. با نوک انگشتان به تمام قسمت های پوست چهره تان ضربات ملایم و یکنواختی بزنید درست مانند این که در یک کنسرت بر روی دکمه های پیانو ضربه می زنید.

پوست

سائیدگی

از نشاسته ی ذرت استفاده کنید . پودر نشاسته ی ذرت را مستقیماٌ بر روی محل سائیدگی بمالید . این ماده هم سائیدگی را بهبود می بخشد و هم رطوبت را جذب می کند.

 

پوست

احساس شما نسبت به
این مطلب چیست؟
نظرات شما
ارسال

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.